Klub Sportowy Metro

 

Medalowe Zabrze!

 

METRO MISTRZEM POLSKI!

ZABRZE 27-29 czerwca 2017
Finałowy Turniej rozgrywek Kinder+Sport


Dwadzieścia  lat temu, w trzy lata po założeniu Klubu Sportowego METRO pisaliśmy: „We wrześniu 1997 roku zanotowaliśmy pierwszy wielki sukces na miarę naszych możliwości. Na turnieju w Zabrzu, uznawanym w środowisku siatkarskim za nieoficjalne mistrzostwa Polski w minisiatkówce, zespół z rocznika 1984 prowadzony przez trenera Krzysztofa Zimnickiego w składzie: Tomasz Warszton, Maciej Gorzkiewicz, Konrad Gradowski i Rafał Szulim zajął pierwsze miejsce! W lokalnej prasie na Ursynowie pojawił się wtedy pierwszy raz tytuł METRO MISTRZEM POLSKI.”

Dzisiaj w równie radosnym nastroju możemy dokładnie powtórzyć te słowa, zmieniając tylko kilka danych: „W czerwcu 2017 roku zanotowaliśmy pierwszy wielki sukces na miarę naszych możliwości. Na turnieju w Zabrzu, uznawanym w środowisku siatkarskim za nieoficjalne mistrzostwa Polski w minisiatkówce, zespół dziewcząt z rocznika 2005 prowadzony przez trenera Tomasza Litwiniuka w składzie: Ola Dalach, Wiktoria Dalach, Wiktoria Telecka, Marianna Mikiewicz zajął pierwsze miejsce! I znów możemy napisać, że METRO MISTRZEM POLSKI tym razem w kategorii dziewcząt.

Medalowe żniwo METRA było w tym roku wyśmienite!

Oprócz złota dziewcząt 2005 srebro zdobyła dwójka chłopców 2006, a chłopcy w czwórkach 2004 wywalczyli medal brązowy! W finałowym turnieju METRO miało w sumie pięć zespołów. Blisko podium była czwórka dziewcząt 2004, która wywalczyła wysokie piąte miejsce. Natomiast trójka chłopców 2005 po słabszym początku turnieju ostatecznie zajęła 13 miejsce w swojej kategorii. Przypomnijmy, że w finałowym turnieju rozgrywek Kinder + Sport w Zabrzu udział biorą w każdej kategorii mistrzowie i wicemistrzowie 16 województw Polski.

Jak trenerzy skomentowali start zespołów KS METRO?

ZŁOTA TRÓJKA DZIEWCZĄT 2005
(Ola Dalach, Wiktoria Dalach, Wiktoria Telecka, Marianna Mikiewicz)
Trener Tomasz Litwiniuk: „Atmosfera turnieju była gorąca i to dosłownie - wtorek przywitał nas bardzo wysoką temperaturą i słońcem. Podobnie było podczas dwóch następnych dni. Tym bardziej brawo dla wszystkich, którzy bez większego narzekania wytrzymali maraton grania w Zabrzu. Dziewczyny z rocznika 2005 od początku do samego końca imprezy grały bardzo dobrze. Mała ilość błędów własnych, skupienie, determinacja i realizowanie założeń przyniosły ostateczne zwycięstwo. Nasze zawodniczki przez całe finały nie oddały przeciwniczkom żadnego seta. Kapitalny wynik, który potwierdził dobrze przepracowany okres. Brawo dziewczyny!!!”

DWÓJKA CHŁOPCÓW 2006 – srebrny medal
(Marcin Zonko, Tymon Zalewski i Adam Przybył)
Trener Jakub Skwarek: „Chłopcy z rocznika 2006 odnieśli bardzo duży sukces. Nie rozpoczęliśmy turnieju najlepiej, bo przegraliśmy inaugurujący mecz z drużyną z Poznania w tie-breaku. Najwidoczniej chłopcy potrzebowali takiego „wstrząsu”. Po tym meczu uświadomili sobie, że ten turniej jest mocno obsadzony i nie będzie łatwo wywalczyć satysfakcjonujący wynik. A jednak dali radę! Zawodnicy przez cały turniej pokazywali charakter i wolę walki. Najlepszym dowodem na to był mecz finałowy co prawda przegrany 0:2 ale w pierwszym secie chłopcy z Kędzierzyna Koźla prowadzili 12-5 a set skończył się na przewagi. Jestem bardzo dumny z postawy Adama, Marcina i Tymona, ale vice-Mistrzostwo Polski jest efektem pracy całej grupy rocznika 2006.. Gratuluję wszystkim uczestnikom turnieju zwłaszcza całej kadrze KS Metro Warszawa wraz z rodzicami. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować i pogratulować także Trenerowi Patrykowi Sadlejowi, który stworzył bardzo solidny fundament tego sukcesu.” 

CZWÓRKA CHŁOPCÓW 2004 – brązowy medal
(Jakub Linkiewicz, Bartek Matyja, Mikołaj Mirowski, Mateusz Michalecki, Piotr Kozłowski i Krzysiek Piecek)

Trener Michał Pyra: „Wspaniały turniej, wspaniała atmosfera i bardzo dobra gra naszego zespołu w dwóch pierwszych dniach turnieju - tak podsumować mogę tegoroczny finał rozgrywek Kinder+Sport. Niestety w najważniejszym, trzecim dniu imprezy "odcięło nam prąd" i nie byliśmy tą drużyną, która wygrywała w tym roku wszystko co było do wygrania. Przegrany półfinał boli, tym bardziej że z drużyną z Jastrzębia wygraliśmy w fazie grupowej turnieju. Porażka ta, przełożyła się na kolejny mecz, w którym znowu mieliśmy poważne problemy od samego początku. Niemniej jednak, po nierównej i zaciętej grze udało się wywalczyć brązowy medal. Imponuje fakt podniesienia się drużyny w sytuacji przegranego pierwszego seta i przegrywaniu 6:11 w secie drugim. Chłopcy pokazali charakter, na którym budować będziemy teraz zespół "szóstkowy" na kolejny sezon, w którym czeka nas wiele wyzwań. Medal na tej imprezie to pamiątka na całe życie, a jego kolor motywować nas będzie do jeszcze cięższej pracy na treningach." 

CZWÓRKA DZIEWCZĄT 2004 – 5 miejsce w Polsce
(Karolina Staniszewska, Ola Filip, Paulina Raszkowska, Wiktoria Zagumny, Hania Kierzkowska, Joasia Głogowska)
Trener Dariusz Kopaniak: „Mam pełną świadomość tego, że obecne umiejętności moich podopiecznych nie wystarczą jeszcze na podium w Polsce. Mamy dużo atutów, ciągle się rozwijamy, ale mankamentów nie brakuje. Jeśli dziewczyny z chęcią będą cierpliwie ćwiczyć i eliminować braki będziemy grać na pewno coraz lepiej :)
W Zabrzu po trzech średnich meczach na początku turnieju zagraliśmy potem pięć kapitalnych spotkań. W ostatnim z nich mieliśmy piłki meczowe po naszej stronie i niestety przegraliśmy mecz z Bytomiem o wejście do strefy medalowej. W meczu ostatniej szansy z Wieliczką zagraliśmy słabo, rozpamiętując wcześniejszą przegraną. W ostatnim dniu „wymęczyliśmy” dwie wygrane ponownie z TERM 2000 oraz Gedanią Gdańsk. Piąte miejsce w kraju to nasze miejsce w szeregu – nie mamy czego się wstydzić. Droga do mistrzostwa jest tylko jedna i będziemy to robić!”

TRÓJKA CHŁOPCÓW 2005 – 13 miejsce w Polsce
(Michał Kozłowski, Mikołaj Raczek, Michał Grabek i Mikołaj Szczucki)
Trener Patryk Sadlej: "13 miejsce w turnieju to na pewno nie to na co nas stać i na co liczyliśmy. Po awansie (z kłopotami) do drugiej fazy przyszły trzy ciężkie mecze o awans do najlepszej ósemki.  Niestety wszystkie spotkania przegraliśmy 1:2 i choć było w tym sporo walki to jednak czegoś brakowało. Kolejne dni turnieju były konsekwencją pierwszego dnia, który mocno nas rozczarował i ciężko było się zresetować. Ostatniego dnia zagraliśmy o miejsce 13
i te dwa wygrane mecze pokazały, że podnieśliśmy się z bezradności jaka nas wcześniej opanowała. 
Przykre jest najbardziej to, że patrząc na inne ekipy było widać walkę o każdą piłkę, drużyny grały na 120%, zachowywały się jakby były na Mistrzostwach Świata. Mój zespół natomiast nie zaprezentował nawet tego co potrafi na treningach, w sumie zagraliśmy na jakieś 50 % możliwości. Mamy rezerwy, musimy cały czas doskonalić nasze umiejętności, także te w sferze emocji. Pozostaje wyciągnąć wnioski i z nadzieją patrzeć w przyszłość.” 

Podsumowanie
Dariusz Kopaniak:
„METRO okazało się jedynym Klubem z Mazowsza, który wywalczył medal, a dokładnie trzy medale :) Oczywiście to powód do uzasadnionej sportowej satysfakcji. I radość jest ogromna. Druga sprawa to możliwość obejrzenia z bliska najlepszej polskiej młodzieży. Widać, że cała Polska solidnie pracuje. W wielu zespołach jest sporo siatkarskich talentów. Jeśli marzymy w METRZE o kontynuacji takich dobrych wyników jak ten z Zabrza musimy jeszcze lepiej prowadzić nabory, poszukiwać dzieci o szczególnych siatkarskich predyspozycjach i wtedy realizując nasze metrowskie szkolenie możemy liczyć na powtórki w kolejnych latach. Wspominając dawne mini sukcesy METRA czułem się w Zabrzu o 20 lat młodszy :) i było to bardzo miłe uczucie. Mam nadzieję, że w kolejnych sezonach osiągniemy podobne wyniki, a na bazie sukcesów w minisiatkówce spróbujemy wrócić do medalowych osiągnięć w starszych kategoriach wiekowych. Brawa dla trenerów, dzieciaków no i niezawodnych rodziców. METRO!”

Poniżej prezentujemy klasyfikację poszczególnych kategorii i zdobywców nagród MVP:

Zawodnicy MVP:
Dwójki Dziewcząt – MKS Dwójka Zawiercie I – Aleksandra Walczak
Dwójki Chłopców – SP11 Kędzierzyn-Koźle – Dawid Banasiak
Trójki Dziewcząt – KS Metro Warszawa – Aleksandra Dalach
Trójki Chłopców – Wifama Łódź – Adam Rajchelt
Czwórki Dziewcząt – MOSM TAS Tychy – Magda Stambrowska
Czwórki Chłopców – UKS SET Starogard Gdański – Szymon Adamczyk

Medaliści

Kategoria – dwójki dziewcząt
1. MKS Dwójka Zawiercie I
Aleksandra Walczak, Magdalena Olszowiec, Nadia Siuda, trener Wacław Gębarski
2 Stowarzyszenie MKS MOS w Wieliczce
Emilia Sala, Magdalena Pieczko, Paulina Łabuz, trener Krzysztof Łabuz
3. UKS Jasieniak Gdańsk
Martyna Rytlewska, Pola Joszczak, Zofia Binduga, trener Iwona Wilkowska

Kategoria – dwójki chłopców
1. SP 11 Kędzierzyn-Koźle
Bartosz Bogacki, Dawid Banasiak, Marcel Steyer, trener Marcin Nurski
2. KS Metro Warszawa
Adam Przybył, Marcin Zonko, Tymon Zalewski, trener Jakub Skwarek
3. Wifama Łódź
Bartosz Kozłowski, Dawid Walenciak, Jakub Szczepański, trener Łukasz Rajchelt

Kategoria – trójki dziewcząt
1. KS Metro Warszawa
Aleksandra Dalach, Marianna Mikiewicz, Wiktoria Dalach, Wiktoria Telecka, trener Tomasz Litwiniuk
2 . Turek Janków Przygodzki
Dominika Rataj, Małgorzata Mucha, Natalia Berlińska, Patrycja Szewczyk, trener Albin Bednarczyk
3. MKS Dwójka Zawiercie
Aleksandra Maciążek, Julia Gajek, Paulina Jaworska-Nowak, Sandra Galas, trener Wacław Gębarski

Kategoria – trójki chłopców
1. Wifama Szkoła Gortata Łódź
Adam Rajchelt, Igor Zwoliński, Mateusz Piechocki, Oliwier Pakos, trener Krzysztof Domagała
2. DMKS Plas Kielce
Gabriel Lewandowski, Igor Serafin, Kacper Matysek, Maksymilian Wiśnios, trener Dariusz Szczubiał
3. Ludowy Klub Sportowy Bobowa
Jakub Kuk, Krzysztof Szpila, Maciej Bogusz, Szymon Wacławik, trener Iwona Ćwikła
13. KS Metro Warszawa
Michał Kozłowski, Mikołaj Raczek, Michał Grabek i Mikołaj Szczucki), trener Patryk Sadle
j


Kategoria – czwórki dziewcząt

1. MOSM TAS Tychy
Iga Szczupłakiewicz, Karolina Wosz, Magda Stambrowska, Maja Fronczek, Roksana Świrska, Sandra Kurczyna, trener Krzysztof Pałka
2. Stowarzyszenie MKS MOS w Wieliczce
Emilia Ptak, Klaudia Łyduch, Magda Kubas, Martyna Lewińska, Weronika Wnuk, trener Grzegorz Stareńczak
3. Stowarzyszenie MKS MOS w Wieliczce II
Amelia Wójtowicz, Julia Marcinkowska, Maja Salawa, Maja Wiśniowska, Natalia Pajdak, trener Mikołaj Wojtyczka
5. KS Metro Warszawa
Karolina Staniszewska, Ola Filip, Paulina Raszkowska, Wiktoria Zagumny, Hania Kierzkowska, Joasia Głogowska, trener Dariusz Kopaniak


Kategoria – czwórki chłopców

1. UKS Set Starogard Gdański
Jakub Wacholc, Kacper Kopczyński, Kacper Myśków, Maciej Burczyk, Miłosz Prus, Szymon Adamczyk, trener Mariusz Fryźlewicz
2. Jastrzębski Węgiel I
Dominik Rakowski, Filip Lejawa, Jakub Marchel, Kamil Strzymszok, Mikołaj Iskierka, trener Dawid Hołda
3. KS Metro Warszawa
Bartłomiej Matyja, Jakub Linkiewicz, Krzysztof Piecek, Mateusz Michalecki, Mikołaj Mirowski, Piotr Kozłowski, trener Michał Pyra