Klub Sportowy Metro

Udany występ młodzików KS METRO w Rydze

Cenne doświadczenia młodych siatkarzy...

W dniach 1-3 grudnia, drużyna KS METRO (rocznik 2004) brała udział w turnieju Pavel Selivanov* Cup w stolicy Łotwy w Rydze, który w przyszłości ma być jednym z turniejów zaliczanych do rozgrywek Europejskiej Ligi Młodzieżowej Siatkówki. W turnieju wystąpiły druzyny z Białorusi, Łotwy, Polski oraz Rosji.
* Pavel Selivanov - siatkarz reprezentacji ZSRR - grał w latach 1975-1986. Oprócz dwóch medali igrzysk olimpijskich - srebra w 1976 i złota w 1980 - sięgnął po trzy medale mistrzostw świata (złoto w 1978 i 1982, srebro w 1986) i czterokrotnie zostawał mistrzem Europy (1975, 1977, 1979, 1983).
Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym, do 3 wygranych setów. Po fazie grupowej miejsca 1. oraz 2. rozgrywały finał o złoty medal, a miejsca 3. oraz 4. mecz o brąz.

Relacjonuje trener Michał Pyra:
Drużyna KS Metro udanie rozpoczęła rozgrywki, wygrywając piątkowy mecz otwarcia z drużyną gospodarzy - Rigas Volejbola Skola - 3:0. Cały mecz był pod pełną kontrolą naszego zespołu, przez co szansę otrzymali wszyscy zawodnicy powołani na turniej.

Kolejnego dnia, rywalem był zespół ze stolicy Białorusi - VC Mińsk. Po nieudanym początku i przegranym pierwszym secie, Metro odrobiło straty i doprowadziło do wyrównania. Jednak po kolejnej zmianie stron, późniejsi mistrzowie całego turnieju byli nie do zatrzymania. Sety wygrane do 18 i 20 przez Białorusinów przyniosły pierwszą przegraną naszego zespołu. Tego samego dnia wieczorem, rozegraliśmy mecz z kolejnym Ryskim zespołem - Kuldiga NSS. Bez większych problemów uporaliśmy się z przeciwnikiem wygrywając 3:0, zapewniając sobie jednocześnie awans do strefy medalowej. Mecz ten, był kolejną szansą na przetestowanie różnych ustawień i wariantów taktycznych.

W niedzielę - ostatni dzień turnieju - wszystko było jasne. Musieliśmy wygrać 3:0, bądź 3:1 z zespołem z Sankt Petersburga, aby walczyć w finale rozgrywek. Mocno zmotywowani zaczęliśmy rewelacyjnie - od wysokiego prowadzenia. Niestety, tak dobrej dyspozycji nie udało się utrzymać do końca seta. Przegrana pierwsza odsłona meczu, nie pozostawiła nam wyboru i drugi set padł naszym łupem. Decydująca dla losów turnieju - trzecia partia miała podobny przebieg do pierwszej. Dobry początek, po którym rywal dogonił w końcówce. Ostatecznie na przewagi stosunkiem 24:26 ulegliśmy Rosjanom, co przekreśliło nasze marzenia o uczestnictwie w finale turnieju oraz zrewanżowaniu się VC Mińsk. Mecz sie jednak nie skończył i postanowiliśmy walczyć do końca, aby udowodnić coś sobie i przeciwnikowi. Wygrana do 20 w secie czwartym, dała nam nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie tie breaka, którego zaczęliśmy bardzo źle. Mimo to, udało się dogonić rywali, a nawet wyjść na prowadzenie i to my mieliśmy dwie piki meczowe. Jak mówi powiedzenie "niewykorzystane okazje lubią się mścić" i tak, przegraliśmy 17:19.

Mecz o brąz to nerwowy początek spotkania, które zaczął skład z drobnymi zmianami. Po przegranym secie otwarcia Metro wróciło do podstawowego ustawienia i już bez większych problemów wygrało trzy kolejne sety zdobywając uragniony - brązowy medal.

Najlepiej punktującym zawodnikiem naszego zespołu został Jakub Linkiewicz - 74 punkty. (3 miejsce wśród wszystkich zawodników turnieju). Na miejscu piątym najlepiej punktujących znalazł się Krzystof Piecek (65), a ósmym Piotr Kozłowski (51)

Wśród najlepiej zagrywających drugie miejsce ex aequo z trzema innymi zawodnikami zajął Jakub Darczuk z wynikiem - 10 asów serwisowych co daje średnią - 2 punkty na mecz.

Zespół KS Metro wystąpił w składzie : Bakaj Marcel, Darczuk Jakub, Koniuszewski Szymon, Kozłowski Piotr, Linkiewicz Jakub, Maskiewicz Jan, Matyja Bartłomiej, Michalecki Mateusz, Mirowski Mikołaj, Piecek Krzysztof, Rząca Jakub, Sternik Tymon.

WYNIKI GRUPOWE:
KS METRO - RĪGAS VOLEJBOLA SKOLA    3:0   (25:16, 25:23, 30:28)
KS METRO - VC MINSK   1:3   (19:25, 25:16, 18:25, 20:25)
KS METRO - KULDIGAS NSS   3:0 ( 25:20, 25:15, 25:18)
KS METRO - SANKT PETERSBURG 2:3 (20:25, 25:18, 24:26, 25:20, 17:19)

MECZ O O 3. MIEJSCE:
KS METRO - KULDIGAS NSS 3:1 (21:25, 25:9, 25:17, 25:21)

Trener Michał Pyra: "Turniej w Rydze to kolejne doświadczenie dla tych młodych chłopców. Zapoznanie się ze stylem gry drużyn wschodnich to cenna lekcja która zaprocentuje w przyszłości. Mam niedosyt, bo nie do końca realizowaliśmy taktykę w meczu z Mińskiem, bardzo chciałem więc rewanżu w finale, lecz niestety nie wyszło. Zespół z Sankt Petersburga również był w naszym zasięgu. Patrząc w metrykę przeciwników były to bez wątpienia zespoły złożone wyłącznie z zawodników z rocznika 03, co nieco łumaczy przewagę rywali m.in. w sile skrzydłowych. Patrząc na turniej całościowo miał on dla nas o wiele więcej wymiarów niż tylko sportowy, takich jak: integracja zespołu, poznanie nowej kultury, miejsc i ludzi. To rzeczy które też mają bardzo pozytywny wpływ na kolektyw. Szczególnie cieszy mnie nawiązanie współpracy z nowym środowiskiem. Obiecująco wyglądają plany organizacji kolejnych turniejów które będą dawały możliwość rywalizacji najlepszym europejskim zespołom między sobą."