Klub Sportowy Metro

 

SIATKARSKIE FUNDAMENTY – INAUGURACJA

 

Turniej Najmłodszych Szóstek

TURNIEJ CHŁOPCÓW

W dniu 12 maja 2018 roku w Żyrardowie (wielkie gratulacje dla obsługi hali za wzorowe przygotowanie obiektu) rozegrano pierwszy historyczny turniej chłopców dla rocznika 2005 i młodszych z cyklu Siatkarskie Fundamenty – Turnieje Najmłodszych Szóstek. Podobny turniej w kategorii dziewcząt odbędzie się w dniu 27 maja. Organizatorem zawodów jest Klub Sportowy METRO.

Siatkarskie Fundamenty to propozycja rozgrywania siatkarskich turniejów szóstkami dla dzieci, które w dzisiejszym systemie szkolenia w Polsce nominalnie grają w minisiatkówkę tzw.czwórki. Klub METRO, dostrzegając możliwość i wartość szkoleniową wcześniejszego rozpoczęcia gier szóstkowych, zdecydował się na takie rozwiązanie. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. W zgodnej opinii trenerów, uczestników i obserwatorów turnieju w Żyrardowie, gra była pasjonująca i najmłodsi pokazali wiele ciekawych siatkarskich akcji. W wielu fragmentach gra niczym nie różniła się od rozgrywek młodzików. Podkreślmy, że grał rocznik 2005, a gospodarze wystawili do turnieju nawet trzeci zespół złożony tylko z rocznika 2006, który radził sobie też bardzo dobrze z grą na dużym boisku i wygrał nawet kilka setów. Siatka był zawieszona na wysokości 230 cm.

Trener Dariusz Kopaniak, pomysłodawca i organizator turnieju: „Jest kilka powodów, dla których propozycja grania szóstkami już na tym etapie szkolenia wydała się interesująca. Nie chcę się zagłębiać w szczegóły, ale w ostatnich miesiącach kilka razy przypadkowo nasi podopieczni spróbowali gry szóstkami i wyglądało to bardzo obiecująco. Oprócz tego kilka dziewcząt z tego rocznika z sukcesami grało już oficjalnie w młodziczkach i dla nich wizja powrotu do czwórek kojarzyła się z „cofnięciem w rozwoju”. Po zastanowieniu, dostrzegając ograniczenia jakie stwarza minisiatkówka, chcieliśmy spróbować jak ten pomysł się sprawdzi. Ponieważ dodatkowo z różnych powodów w tym sezonie METRO nie uczestniczy w mazowieckich rozgrywkach w minisiatkówce postanowiliśmy wypełnić sezon innymi formami rywalizacji. Po dzisiejszym turnieju w Żyrardowie jestem przekonany, że pomysł ma sens. Będziemy chcieli w przyszłym sezonie zorganizować cykl takich turniejów dla rocznika 2006 w kategorii chłopców i dziewcząt zakończony pod koniec roku szkolnego wielkim finałem. Zainteresowanych startem trenerów prosimy o kontakt. Czy rozpoczęcie gry szóstkami rok wcześniej niż praktykuje się do tej pory, pozytywnie wpłynie na rozwój naszych podopiecznych? Uważam, że tak. Moim zdaniem zalet i argumentów za takim rozwiązaniem jest znacznie więcej niż wątpliwości. Czas pokaże, ale nie możemy nie spróbować.”

Turniej w Żyrardowie składał się z dwóch faz: najpierw dwie grupy po sześć zespołów każdy z każdym po jednym secie do 15, a potem cztery rundy turnieju tzw. wędrownego. Każdy zespół zagrał zatem 5 setów do 15 i następnie 4 sety do 20. Dużo grania na dobrym wyrównanym poziomie, a cały turniej zajął nieco ponad 6 godzin. W turnieju w ramach nagłego zastępstwa wystąpił zespół dziewcząt z sekcji METRO rocznik 2004 - dziękujemy.

W turnieju zastosowano kilka dodatkowych rozwiązań:
- grano bez libero
- po każdym zdobytym punkcie drużyna robiła tzw. przejście
- na każdej pozycji była możliwa zmiana powrotna
Dodatkowo cały turniej (z wyjątkiem finałowego seta) rozegrano bez udziału sędziów, a zawodnicy i trenerzy cały turniej grali w atmosferze fair-play. Gratulujemy!

Klasyfikacja końcowa
1. PLAS Kielce
2. METRO I Warszawa
3. Energetyk Poznań
4. ATAK Elbląg
5. METRO II
6. METRO (dziewczęta 2004)
7. Piątka Wołomin
8. MOS Wola
9. Lechia Tomaszów Maz.
10. PLAS Warszawa
11. METRO III (2006)
12. Chemik Bydgoszcz

Zespoły KS METRO prowadzili trenerzy Patryk Sadlej (2005) i Jakub Skwarek (2006).

Najlepsze zespoły otrzymały okazałe medale i oryginalne puchary fundamentowe (czyli z... betonu), a wszyscy uczestnicy plakietkę z logo turnieju SIATKARSKIE FUNDAMENTY.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, trenerom i rodzicom za udział w turnieju i mamy nadzieję, że za dwa tygodnie równie pozytywne wrażenia pojawią się po turnieju dziewcząt.

TURNIEJ DZIEWCZĄT

Pierwsza edycja turnieju SIATKARSKIE FUNDAMENTY dziewcząt została rozegrana w niedzielę 27 maja 2018 na Ursynowie w hali UCSiR przy Dereniowej 48. Z różnych powodów obsada turnieju była znacznie mniejsza niż u chłopców. W kategorii dziewcząt 2005 rywalizowały cztery drużyny, a dodatkowo w turnieju wystartowały „poza konkursem” dwie ekipy METRA: chłopcy 2006 oraz dziewczęta 2004.

Grano jednocześnie na trzech sektorach sety do 15 każdy z każdym. Rozegrano dwie rundy spotkań. Zwycieżyła drużyna METRO 2005, wygrywając wszystkie 10 setów. Na drugim miejscu METRO 2004 7 wygranych, następnie Rekord Zambrów 6, GLKS Nadarzyn 3, Praska „30” 2 i METRO chłopcy 2006 jedno zwycięstwo.

Klasyfikacja medalowa dziewcząt 2005.
1. METRO
2. Rekord Zambrów
3. GLKS Nadarzyn
4. Praska „30”

Skład METRO I 2005 – Trener Tomasz Litwiniuk
Telecka Wika, Grodzka Angelika, Kuśmierczyk Zuzia, Grabowska Emilka, Gutmańska Hania, Krzyżanowska Wika, Dalach Ola, Dalach Wika, Bechcicka Julia, Przeplasko Amelia

Trener Dariusz Kopaniak, pomysłodawca i organizator turnieju: „Turniej dziewcząt potwierdził, że granie szóstek w tej kategorii wiekowej to po prostu normalna sprawa. W tym wieku zawodniczki świetnie radzą sobie na dużym boisku. Było wiele ciekawych siatkarskich akcji. W przyszłym roku planujemy cykl turniejów dla rocznika 2006 i mamy nadzieję, że wielu trenerów uda się zachęcić do udziału w rozgrywkach Siatkarskie Fundamenty. Zapraszamy."


 

Grupy powiązane z wiadomością: